Přístroj na filtraci vody
Filtrace vody je životně důležitá. Ať už v úpravnách neboli čističkách vod, tak i přímo ve vašich domovech. Slouží k ní vodovodní filtry, které mají podle druhu vždy své zaměření. Základními druhy jsou sedimentační, karbonové a keramické filtry.
Význam filtrů
Filtry využíváme z mnoha důvodů. Podíváme-li se na zdroj pitné kohoutkové vody, ihned vám dojde proč. Tato voda totiž pochází z povrchových zdrojů. Co to znamená? Patří mezi ně řeky, rybníky či potoky. Ty jsou plné pevných nečistot ale i chemikálií a neodbouratelných látek. Děsivou výjimkou nejsou také průmyslové odpady, medikamenty nebo antibiotika.
Voda v takovém stavu proto musí do čističek. Zde probíhá velmi dlouhý proces, kde se za složitých technik z vody dostanou všechny zdraví nebezpečné látky. K těmto účelům slouží i chlorová dezinfekce.
Chlor
Chlor mimo jiné vodu zbaví všech chorob, které jsou přenosné vodou. Pro představu si vyjmenujeme pár příkladů – úplavice, žloutenka typu A, cholera, dětská obrna… Proč se ale tak takto zaobíráme chlorem? Má totiž jednu vlastnost, která nám může pěkně znepříjemnit život. Jde o skutečnost, že mu voda velmi svědčí a drží se v ní dlouho ve stabilním složení. Může se proto objevit až v kohoutku a tím pádem ve vaší sklenici. Voda pak má silný chemický odér, který si s ničím jiným zkrátka nespletete.
Pojďme si nyní představit filtry, které nás proti těmto jevům ochrání.
Karbonový filtr
Filtr eliminující výše zmíněnou chlorovou dezinfekci až do 99%! Vodu zanechá čistou, voňavou a velmi chutnou. Zkrátka tak, jak jí máte nejraději!
Sedimentační filtr
Filtr proti pevným a mechanickým nečistotám. Odstraní písek, rez, kámen, jíl a všechny ostatní látky větší než 5 mikronů.
Karbonový filtr
Filtr obsahující větší podíl stříbra. Díky tomu dokáže zničit všechny bakterie, mikrony a mechanické nečistoty větší než 5 mikronů.